Profilaktyka stomatologiczna

FAMILY DENTAL CARE

Czym zajmuje się profilaktyka?

Profilaktyka w stomatologii odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu próchnicy, chorobom przyzębia oraz innym chorobom zębów i jamy ustnej. Odpowiednia higiena jamy ustnej redukuje powstawanie przebarwień, eliminuje przykry zapach z ust oraz zapewnia uczucie świeżości. Stosowanie podstawowych zasad higieny pozwala na zachowanie własnego zdrowego uzębienia do późnej starości. Zabiegi profilaktyczne wykonywane systematycznie w gabinecie stomatologicznym to tylko połowa sukcesu. Aby leczenie było skuteczne, pacjent musi również dokładnie i systematycznie wykonywać zabiegi higieniczne w domu.Podczas zabiegu w gabinecie stomatologicznym higienistka stomatologiczna wyjaśnia jak prawidłowo szczotkować zęby, stosować nici dentystyczne. Pomaga również w indywidualnym doborze profesjonalnych środków do higieny jamy ustnej.

Skaling

Skaling

Skaling to zabieg usunięcia kamienia nazębnego, wykonywany przy pomocy specjalnego urządzenia ultradźwiękowego. Zabieg jest z reguły bezbolesny, jedynie w przypadku obecności stanu zapalnego tkanek otaczających ząb lub przy odsłoniętych szyjkach zębowych może pojawić się uczucie bólu - w takiej sytuacji podawane jest znieczulenie miejscowe. Po zakończonym skalingu wszystkie czyszczone powierzchnie zębów są dokładnie polerowane. Zapobiega to ponownemu odkładaniu się płytki nazębnej i zapewnia pacjentowi przyjemne uczucie gładkości zębów.

Piaskowanie

Piaskowanie

Piaskowanie to zabieg usunięcia osadu i przebarwień z zębów, wykonywany przy pomocy specjalnego aparatu, wyrzucającego pod dużym ciśnieniem, cienkim strumieniem mieszankę wody i powietrza z dwuwęglanem sodu. Zabieg piaskowania jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny. Piaskowanie jest często uzupełnieniem skalingu, ponieważ bardzo dobrze czyści przestrzenie międzyzębowe, czyli takie szczeliny, gdzie nie dotrze żadne inne narzędzie. Każde piaskowanie kończy się polerowaniem wszystkich czyszczonych powierzchni.

Fluoryzacja

Fluoryzacja

Lakierowanie czyli fluoryzacja polega na powlekaniu zębów warstwą preparatu o wysokiej zawartości fluoru. Zabieg wykonywany jest zarówno u dzieci (zęby mleczne i stałe), jak i u dorosłych. Lakierowanie wzmacnia zęby i sprawia, że są odporniejsze na próchnicę. Stosowane jest głównie w profilaktyce próchnicy oraz przy nadwrażliwości zębów. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i nie przebarwia zębów.