Ortodoncja

FAMILY DENTAL CARE

Przebieg leczenia ortodontycznego

W leczeniu ortodontycznym wszystko zaczyna się od właściwej diagnozy, która jest kluczem do dalszego leczenia ortodontycznego. Do jej postawienia lekarz potrzebuje modeli diagnostycznych oraz zdjęcia pantomograficznego i cefalometrycznego głowy. Na ich podstawie przygotowuje pacjentowi indywidualny plan leczenia obejmujący szczegółową diagnozę, możliwe scenariusze leczenia, rodzaje aparatów, szczegółowy kosztorys, harmonogram wizyt, zakładany czas leczenia, konieczne zabiegi z innych dziedzin stomatologii (jeśli zachodzi taka potrzeba) i przewidywany efekt końcowy. Kolejnym etapem jest wybór aparatu, którym realizowane będzie leczenie. Lekarz przedstawia pacjentowi kilka wariantów aparatów, które różnią się estetyką, komfortem użytkowania, czasem leczenia no i oczywiście kosztem, ale efekt końcowy leczenia każdym z nich będzie taki sam.

Stały aparat metalowy

Stały aparat metalowy

Stały aparat metalowy ma postać małych, metalowych zamków, przyklejonych do powierzchni zębów. Na zamki zakładane są tzw. ligatury (gumeczki), dzięki którym przywiązywany jest łuk po wprowadzeniu go do szczeliny zamka. Kolor gumek można sobie dobrać według własnych upodobań, w gabinecie dostępna jest duża paleta kolorów.
Aparaty metalowe wykonane są z bardzo wysokiej jakości materiałów i są całkowicie bezpieczne w używaniu.
W trakcie leczenia lekarz ortodonta przy pomocy aparatu wywiera na poszczególne zęby nacisk o różnym natężeniu. W rezultacie zęby powoli się przesuwają i ustawiają we właściwym miejscu.

Aparat stały estetyczny

Aparat stały estetyczny

Aparat stały estetyczny jest najczęściej wybieranym aparatem przez tych pacjentów, którym zależy na wysokiej estetyce podczas leczenia ortodontycznego. Aparat ten składa się z zamków, które kolorem dopasowane są do zębów pacjenta. Aparat estetyczny posiada wszystkie cechy jakimi charakteryzuje się stały aparat metalowy, ale w przeciwieństwie do niego jest prawie niewidoczny z odległości paru metrów.
Leczenie ortodontyczne w przypadku aparatu stałego estetycznego nie różni się od leczenia aparatem stałym metalowym.

Stały aparat samoligaturujący

Stały aparat samoligaturujący

Aparat samoligaturujący, czyli z zamkami " samozamykalnymi ", to aparat, w przypadku którego nie stosuje się ligatur (gumek przytwierdzających drut do zamka). Zamki tego aparatu wyposażone są w nowoczesny mechanizm zatrzaskowy, który utrzymuje łuk na właściwym miejscu zamka, czyli w slocie. Dzięki temu rozwiązaniu łuk swobodnie przesuwa się w zamku. Wyeliminowanie ligatur zmniejsza tarcie do minimum, co powoduje, że w wielu przypadkach czas noszenia aparatu skraca się. Podczas leczenia tym aparatem znacznie podniesiony jest komfort użytkowania. Wizyty kontrolne odbywają się rzadziej, średnio co 8 tygodni.
Dostępne są również zamki samoligaturujące ceramiczne kolorem dopasowane do zębów pacjenta.

Aparaty lingualne (językowe)

Aparaty lingualne (językowe)

Zamki w aparacie językowym przyklejane są od wewnętrznej strony zęba i są zupełnie niewidoczne nawet przy szerokim uśmiechu. Leczenie aparatem lingwalnym opiera się na indywidualnie wykonanych zamkach i łukach, które powstają komputerowo na podstawie set-up czyli prognozy wyniku leczenia. Aparat językowy przeznaczony jest dla pacjentów wymagających najwyższej estetyki, może być stosowany w każdej grupie wiekowej, poczynając od dzieci, aż po dorosłych pacjentów. Leczenie aparatem lingwalnym zmniejsza ryzyko próchnicy, ponieważ wewnętrzne powierzchnie zębów są bardziej odporne na odwapnienie i próchnicę w porównaniu z powierzchniami wargowymi. Niewątpliwą zaletą tego aparatu jest fakt, że pacjent ma możliwość zobaczenia na modelu końcowego efektu leczenia jeszcze przed założeniem aparatu.

Nakładki Invisalign

Nakładki Invisalign

Nakładki Invisalign to najbardziej zaawansowany system przezroczystych nakładek przygotowanych specjalnie dla Twoich zębów. Każdy pacjent Invisalign może przekonać się, jak będzie wyglądał jego uśmiech jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. Służy do tego technologia ClinCheck®, która pozwala uzyskać cyfrową mapę całego przebiegu leczenia Invisalign. Lekarz Invisalign opracowuje precyzyjny, spersonalizowany plan leczenia, z uwzględnieniem dokładnych przemieszczeń zębów oraz czasu potrzebnego na leczenie. Nakładki Invisalign wykonane z materiału SmartTrack są wygodniejsze i mniej bolesne niż tradycyjne aparaty. Można je łatwo zdejmować do jedzenia i czyszczenia więc utrzymanie higieny jest niezmiernie łatwe.

Aparaty zdejmowane

Aparaty zdejmowane

Zdejmowane aparaty ortodontyczne najczęściej stosuje się u dzieci, których szczęka i zuchwa znajduje się w fazie aktywnego wzrostu. W celu zaplanowania leczenia i wykonania odpowiedniego aparatu na pierwszej wizycie pobierany jest wycisk. Następnie ortodonta dokładnie planuje rodzaj aparatu oraz wszystkie jego elementy. Kolejny etap to wykonanie aparatu ortodontycznego przez wykwalifikowanego technika.
Leczenie przy pomocy aparatu zdejmowanego wymaga współpracy z pacjentem ponieważ efekt oraz skuteczność leczenia zależą od ilości godzin noszenia aparatu przez pacjenta.